15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi z ciałem i duszą do nieba, 1 listopada 1950 roku, została potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg).
"Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, błogosławionych Apostołów Piotra i Pawła oraz naszą powagą oświadczamy i ogłaszamy jako dogmat przez Boga objawiony, że Maryja Niepokalana Matka Boga i zawsze Dziewica, dopełniwszy biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do chwały niebieskiej".
W Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu.
W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany Świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Największe uroczystości w dniu tego święta, z udziałem przedstawicieli parlamentu i Episkopatu Polski oraz licznych pielgrzymów, odbywają się na Jasnej Górze w Częstochowie.
Różne bywają nazwy tej uroczystości: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi. Nie wszyscy ojcowie Kościoła, zwłaszcza na Wschodzie, byli przekonani o fizycznej śmierci Matki Najświętszej. Dlatego także Pius XII w swojej konstytucji apostolskiej nie mówi nic o śmierci, a jedynie o chwalebnym uwielbieniu ciała Maryi i jego wniebowzięciu. Kościół nie rozstrzygnął zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz "zasypiając".
Według tradycji
Zaśnięcie NMP mogło się dokonać ok. 45 r.
na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylika
(kilkakrotnie burzona i odbudowywana)
utożsamiana z Wieczernikiem i miejscem
zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan
Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu
i tam miała Ona zakończyć swe ziemskie życie.
Dzień 15 sierpnia jest
także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli
zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi
hordami w 1920r. i ocalenia Europy od zalewu
bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują
je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej.
W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992
Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.