Parafia św. Mikołaja w Głogowie Link 1 Link 1

 

    

  

  1. Kancelaria
  2. Kontakt
  3. Msze i nabożeństwa
  4. Ogłoszenia
  5. Liturgia na dziś
  6. Archiwum
  7. Intencje mszalne
  8. Facebook
  9. YouTube

Jesteś tutaj: Strona główna

Opublikowano:  7 grudnia 2018

Korowód św. Mikołaja - odpust parafialny

W czwartek, 6 grudnia, w naszej parafii odbyły się uroczystości odpustowe, ku czci św. Mikołaja, patrona miasta Głogowa i naszej parafii.

Uroczystości poprzedziły rekolekcje adwentowe i 24-godzinne Jerycho Różańcowe.

Podobnie jak w roku ubiegłym Eucharystia sprawowana była w niecodziennej scenerii, bo w ruinach kościoła św. Mikołaja. Była to trzecia Eucharystia od czasu zakończenia II wojny światowej.

Głogowskie Dni Świętego Mikołaja i odpust w naszej parafii, po raz pierwszy uświetnił barwny Korowód z figurą  św. Mikołaja na czele, który wyruszył o godz. 17.30 sprzed ratusza i przeszedł ul. Grodzką i Starowałową do ruin kościoła św. Mikołaja. Na uroczystości odpustowe licznie przybyli parafianie, mieszkańcy Głogowa, kapłani z dekanatu głogowskiego, a także przedstawiciele władz miasta Głogowa, na czele z prezydentem i  przewodniczącym Rady Miasta.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Grzegorz Cyran. Kaznodzieja przypomniał postać św. Mikołaja zwracając szczególną uwagę na cudowną moc "manny" z sarkofagu Świętego w Bari, którą zostaliśmy pokropieni przed rozpoczęciem Eucharystii.

Nawiązując do słów Ewangelii według Świętego Mateusza, ks. dr Grzegorz Cyran podkreślił jak ważne było i jest nadal budowanie na skale oraz zawierzenie Kościoła, kraju czy miasta opiece Świętego.

Kaznodzieja odniósł się również do dzisiejszej rzeczywistości i zmiany postrzegania św. Mikołaja, ale dodał, że chęć sprawiania radości i czynienia dobra pozostała i nadal jest najważniejsza.

Po zakończeniu uroczystej Mszy św. odpustowej na wychodzących z kościoła czekały pierniki, cukierki  i ciepła niespodzianka.

Kult i zastosowanie "manny" Świętego Mikołaja

„Manna” św. Mikołaja, która dawniej była powszechniej zwana „olejem”, jest krystalicznie „czystą wodą”, która zbiera się na grobie świętego.

Niezależnie od wyjaśnień naturalnych i nadnaturalnych fenomenu, jest ona autentyczną relikwią, ponieważ stanowi płyn który miał kontakt ze szczątkami Świętego i jako taka może odbierać cześć oraz przysługuje jej nabożeństwo, jakim cieszą się relikwie świętych.

Wypływała ona już z grobu Świętego, gdy znajdował się on w Myrze, zaraz po śmierci – co potwierdza zgodnie zarówno wielu biografów, jak i poświadczają odnotowane świadectwa cudów za jej przyczyną.

Opowieści o przeniesieniu relikwii jednogłośnie podają, że urna z ciałem Mikołaja była wypełniona „manną”, a od ulokowania jej w Bari, fenomen powtarza się nieustannie.

W roku 1954 kości Mikołaja zostały złożone w nowej urnie i wystawione przez trzy lata na widok publiczny, do uczczenia przez wiernych. Zdarzało się w tym czasie, że pokrywały się i perliły tajemniczą cieczą, a lnianą chustę, na której były złożone znajdowano mokrą. Materiał ten zachowano do dziś.

Od 1980 roku „manna” jest oficjalnie pobierana każdego roku, w dniu 9 miesiąca maja. Wiernym ofiaruje się następnie ampułki z wodą święconą, do której wlewa się „mannę”, aby ją spożywali lub obmywali nią chore ciało.

Rodziny w Bari zachowują starą tradycję przechowywania butelek św. Mikołaja, ozdobionych przez lokalnych artystów wyobrażeniem otrzymanej za przyczyną świętego łaski.

___________________________

MODLITWY PODCZAS PODAWANIA CHOREMU „MANNY” ŚW. MIKOŁAJA

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen

Wspomożenie nasze w imieniu Pana. Który stworzył niebo i ziemię.

Panie wysłuchaj modlitwę naszą. Przyjmij ją za wstawiennictwem św. Mikołaja.

Módlmy się.

Wszechmogący Wieczny Boże, Ty w swoim nieskończonym miłosierdziu ofiarowałeś przez Jezusa Chrystusa cudowne znaki swego miłosierdzia, aby wesprzeć naszą wiarę i podźwignąć nas w chorobach. Ty zdziałałeś i każdego dnia nie przestajesz czynić wielu cudów przy grobie swego sługi Mikołaja, skąd wypływa „manna” jako znak Twej dobroci i ojcowskiej opieki. Dziękujemy ci za te nadzwyczajne łaski.

Prosimy Cię teraz przede wszystkim o pomnożenie naszej wiary i o przyjęcie naszego błagania, które wznosimy ku Tobie za ……………, który(a) od Ciebie oczekuje łaski wyzwolenia ze swej słabości. Oby „Manna” św. Mikołaja, którą przyjmie, dzięki Twej woli, stała się błogosławioną wodą sadzawki Siloe, przez którą Chrystus przywrócił wzrok ślepcowi od urodzenia, darując mu jednocześnie światło wiary.

Przez zasługi i potężne wstawiennictwo św. Mikołaja udziel nam tego, na co my biedni grzesznicy nie ośmielamy się żywić nadziei.

Prosimy Cię o to, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Ojcze nasz…

Zdrowaś Mario…

Chwała Ojcu…

Święty Mikołaju. Módl się za nami.

Po podaniu „manny”:

Wszechmogący Wieczny Boże, który zechciałeś dać nam jako patrona, chwalebnego św. Mikołaja, skieruj ku nam swoje miłosierne oczy z tego miejsca światła, gdzie cieszy się On twoją boską Obecnością. 

Użycz pomocy i niezbędnych łask w naszych obecnych potrzebach – tak duchowych, jak i doczesnych.

Pamiętaj o swoim Kościele, w jego ludzie i Pasterzach, aby był oświecony prawdą i rozpalony miłością.

Nawróć ku stałym postanowieniom dobra, za wstawiennictwem naszego Świętego Patrona, tych, którzy żyją spowici ciemnością błędów i niewiedzy.

Pociesz smutnych, wspomóż potrzebujących, wesprzyj małodusznych, obroń udręczonych, towarzysz słabym i spraw, byśmy wszyscy mogli doświadczyć owoców skutecznego wstawiennictwa św. Mikołaja u Ciebie, najwyższego dawcy wszelkiego dobra. 

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 Niech nam Pan błogosławi, zachowa od wszelkiego zła i zaprowadzi do życia wiecznego. Amen.

 

 

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

  czynna:

  wtorek i czwartek:  9:30 - 11:00

                           16:00 - 17:00

  sobota:  9:00 - 10:00

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

 

 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia - Uroczystość św. Mikołaja