Parafia św. Mikołaja w Głogowie Link 1 Link 1

    

 

  

Kancelaria

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia

  Liturgia na dziś  

Archiwum 

facebook

    

Jesteś tutaj: Strona główna

  

Wielki Post

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący wiernych do godnego przeżycia pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, czyli do Świąt Wielkanocnych. Trwa 40 dni; od Środy Popielcowej do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej należy już do Triduum Paschalnego).

Początkowo poszczono tylko w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku post został przedłużony do czterdziestu dni.

Wielki Post jest pamiątką czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni, przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale także i trzech innych wielkich wydarzeń biblijnych: czterdziestu dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdziestu lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdziestu dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał od Jahwe Tablice Prawa.

Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje w tym czasie trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Pamiętajmy też o tym: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 6, 1).

Wielki Post jest bowiem czasem szczególnie odpowiednim dla ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi.

Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Znikają kwiaty przy ołtarzu, znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", kolorem szat liturgicznych staje się fiolet, a w czwartą niedzielę róż.

W czasie Wielkiego Postu nie organizuje się wesel i zabaw, natomiast odbywają się nabożeństwa wielkopostne i kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu.

Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych; mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych pieśni wielkopostnych takich, jak Wisi na krzyżu, Ludu mój ludu, Jezu Chryste Panie miły (podczas nabożeństw pasyjnych: Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa).

Zachęcamy w Wielkim Poście do uczynków podjętych w duchu pokuty i umartwienia, takich  jak: dobrowolne powstrzymanie się od picia alkoholu i palenia papierosów. Ściszajmy muzykę.  Pomyślmy o tych, którzy nadużywają alkoholu, w sposób szczególny pomyślmy o sytuacji polskiej młodzieży, która coraz częściej sięga po alkohol. Potrzeba Apostołów trzeźwości!

 

 

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

  czynna:

  wtorek i czwartek:  9:30 - 11:00

                           16:00 - 17:00

  sobota:  9:00 - 10:00

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

 

 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia - Uroczystość św. Mikołaja

 

Kalendarz - Polski, Calendian

 

 

Copyright © 2017-2019 Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja w Głogowie