Parafia św. Mikołaja w Głogowie Link 1 Link 1

    

  

Kancelaria

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia

  Liturgia na dziś  

Archiwum 

facebook

    

Jesteś tutaj: Strona główna

Opublikowano:  4 czerwca 2019

Dni Głogowa 2019 - Eucharystia w ruinach kościoła św. Mikołaja

Podczas Dni Głogowa odbyło się w naszym mieście wiele ciekawych atrakcji sportowych, artystycznych i kulturalnych, ale była też okazja do podziękowania Bogu za wolność, za odbudowę Głogowa i jego rozwój.

W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 12.30 w ruinach kościoła  św. Mikołaja sprawowana była uroczysta Eucharystia, podczas której wspólnie modliliśmy się o pomyślność dla naszego miasta i jego mieszkańców.

Pomimo żaru "lejącego się" z nieba we Mszy św. uczestniczyli parafianie, mieszkańcy Głogowa oraz zaproszeni goście: m.in. Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz i zastępca prezydenta, Pan Piotr Poznański.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja – ks. Stanisław Brasse.

   

- Jeden z pierwszych tekstów, które mówią o chrześcijanach w świecie, zawiera zdanie, że chrześcijanie są obywatelami nieba. - mówił w homilii ks. Stanisław Brasse. Nie znaczy to, że ziemska ojczyzna jest im obojętna, przeciwnie, Bóg ustanawia obowiązek patriotyzmu, który jest wpisany w czwarte przykazanie: czcij ojca i czcij matkę. Chrześcijanin jest kimś, kto czci swoją własną ojczyznę. Czci i szanuje ją. Jeśli jest jej posłuszny, to przede wszystkim z miłości dziecięcej, synowskiej. Także tą małą ojczyznę, którą jest jego rodzinna miejscowość, rodzinne miasto…

- Ani Głogów, ani żadne inne miasto nie jest rzeczywistością zawieszoną w próżni. Herbert miał tego świadomość. „Miasto – zapisał – to nie zbiór budynków, pomników, placów i mostów – o mieście stanowi atmosfera międzyludzka…” (HNR, 208 n.). Głogów to przede wszystkim jego mieszkańcy. Obecni i ci, którzy tu byli przed nami – przez wieki. Jesteśmy ich spadkobiercami. Rozwój miasta jest wynikiem ich i naszej pracy, trudu, talentów, pomysłowości, zaangażowania. Dla nas, wierzących, rozwój miasta to znak Bożego błogosławieństwa. Głogów to również atmosfera międzyludzka.

Kończąc homilię  ks. Proboszcz powiedział - Oby i nam nie zabrakło tego, co najważniejsze. Pamięci, że nie jesteśmy stąd. Nie zapominajmy o tym, co jest naszym przeznaczeniem. O niebie. „Trzymajmy się niewzruszenie nadziei, którą wyznajemy, bo godny jest zaufania Ten, który dał obietnicę” (Hbr 10, 33).

Była to piękna, już czwarta Eucharystia w ruinach kościoła św. Mikołaja, najważniejszej w XIII w. świątyni na lewym brzegu Odry. Niesamowity klimat tego miejsca przesiąknięty modlitwą i piękna homilia na pewno pozostawią, u każdego z obecnych, zapomniane wspomnienia.

Pełny tekst homilii »

 

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

  czynna:

  wtorek i czwartek:  9:30 - 11:00

                           16:00 - 17:00

  sobota:  9:00 - 10:00

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

 

 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia - Uroczystość św. Mikołaja

 

Kalendarz - Polski, Calendian

 

Copyright © 2017-2019 Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja w Głogowie