Parafia św. Mikołaja w Głogowie Link 1 Link 1

 

    

  

Kancelaria

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia

  Liturgia na dziś  

Archiwum 

facebook

    

Jesteś tutaj: Strona główna

Opublikowano:  12 kwietnia 2019

Pielgrzymko-wycieczka Klubu Seniora do Pragi

Praga znajduje się w samym sercu Europy i określana jest jako złota i magiczna. Położona jest niczym Rzym na kilku wzgórzach, ma podobnie jak Warszawa 500 km2 powierzchni i zamieszkiwana jest przez ok. 1 200 000 mieszkańców.

Celem naszej pielgrzymko-wycieczki, która odbyła się w czwartek, 11 kwietnia, była integracja Seniorów, poznanie architektury sakralnej oraz najważniejszych zabytków Pragi, które czarują swoim urokiem zarówno turystów jak i jej mieszkańców.  

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Loreta - kompleksu pięknych, barokowych budynków sakralnych umiejscowionych w najsłynniejszej i najlepiej zachowanej dzielnicy Pragi – Hradczany. Tu podziwialiśmy fontannę z grupą rzeźb przedstawiających zmartwychwstanie Pana Jezusa, domek loretański usytuowany na wewnętrznym dziedzińcu w otoczeniu piętrowych arkad, ze sklepieniem przyozdobionym pięknymi malowidłami, pośród których znajduje się skarbiec.

  

Zamek Praski, dawna siedziba królów czeskich, który już od ponad tysiąca lat jest symbolem czeskiej państwowości był kolejnym miejscem naszej wycieczki. Stanowi on także siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. Według Księgi rekordów Guinessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Na zamek wchodzi się przez strzeżoną rokokową bramę tuż, za którą znajduje się dziedziniec zwany honorowym, przy którym znajduje się rezydencja głowy państwa.

W sercu zabudowań zamkowych stoi imponująca, zabytkowa, gotycka katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, która powstawała niemal przez 600 lat i nazywana jest klejnotem architektonicznym Europy. Jest ona symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów, prymasa czeskiego, a także miejscem koronacyjnym i grzebalnym czeskich królów.          

Kościół Matki Bożej Zwycięskiej, na Małej Stranie, kryjący w swym wnętrzu bezcenny skarb, czczony od wieków przez miliony ludzi na całym świecie był miejscem naszej duchowej pielgrzymki. Przed misternie wykonaną figurką Praskiego Dzieciątka Jezus (czes. Pražské Jezulátko), bardziej znaną pod włoską nazwą Bambino di Praga, każdego dnia zginają kolana rzesze wiernych. Przychodzą pomodlić się o zdrowie, pokój ducha, niektórzy z ufnością proszą o potomstwo, inni wracają, by podziękować za otrzymane łaski. Woskową figurkę, w której osadzone są setki szlachetnych kamieni, podarowała karmelitom w 1628 roku bogata szlachcianka Polyksena z Lobkovic. Jezusek ma  regularnie zmieniane ubranka, zakładane w zależności od dnia roku.

Tu, w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej, uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez pielgrzymującego z nami ks. Tomasza Janczewskiego. Dziękowaliśmy Bogu za szczęśliwą podróż, Bożą opiekę i modliliśmy się w intencjach własnych.

Około godz. piętnastej po smacznym obiedzie  wyruszyliśmy na długi spacer najpopularniejszym kamiennym mostem w Pradze, Mostem Karola. Most ma prawie 516 metrów, a jego balustrady zdobi ok. 30 zespołów rzeźbiarskich.

Stąd przeszliśmy na Rynek Starego Miasta. Po drodze zatrzymaliśmy się przed Orlojem (średniowiecznym zegarem astronomicznym). Powstał on w 1410 r. i jest arcydziełem techniki. Przed zegarem każdego dnia gromadzą się turyści podziwiający paradę zintegrowanych z nim figur 12 apostołów, przypominających o upływie czasu.

Ostatnie godziny pobytu w Pradze spędziliśmy w dawnej żydowskiej dzielnicy Józefów. Jej nazwa pochodzi od imienia Józefa II, który zniósł restrykcje wobec Żydów i nadał im prawa obywatelskie. Jednym z największych zabytków tej dzielnicy jest stary kirkut zwanym Domem Życia oraz gotycka synagoga z XIII wieku.

Nasza pielgrzymko-wycieczka do Pragi była wspaniałą przygodą. Każdy, kto tylko może, powinien zobaczyć to miasto przynajmniej raz w życiu.

Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń oraz wspomnień, które pozostaną na długo w naszej pamięci.

 

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

  czynna:

  wtorek i czwartek:  9:30 - 11:00

                           16:00 - 17:00

  sobota:  9:00 - 10:00

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

 

 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia - Uroczystość św. Mikołaja

 

 

Copyright © 2017-2019 Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja w Głogowie