Parafia św. Mikołaja w Głogowie Link 1 Link 1

    

 

  1. Kancelaria
  2. Kontakt
  3. Msze i nabożeństwa
  4. Ogłoszenia
  5. Archiwum
  6. Intencje mszalne
  7. Ochrona małoletnich
  8. Facebook
  9. YouTube

Jesteś tutaj: Strona główna

Opublikowano: 6 czerwca 2026

Wspomnienie Niepokalanego Serca NMP

W sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, w tym roku 13 czerwca, Kościół powszechny obchodzi wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Kult Niepokalanego Serca odnosi się do osoby Maryi Dziewicy i ma na celu specjalne uczczenie Jej Serca, jako symbolu żarliwej miłości do Boga i do Chrystusa oraz symbolu macierzyńskiej miłości do każdego człowieka.

Święto Serca Maryi zapoczątkował św. Jan Eudes w 1643 r., ale święto dla całego Kościoła wprowadził papież Pius XII w 1942 r. poprzez poświęcenie całego rodzaju ludzkiego Niepokalanemu Sercu NMP.

W tym dniu zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00 i 18.00.

Opublikowano: 6 czerwca 2026

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W najbliższy piątek, 12 czerwca, obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Uroczystość ta ukazuje niezwykłe umiłowanie człowieka przez Chrystusa. Serce Jezusa otwarte jest na wskroś dla wszystkich ludzi i możemy z niego czerpać łaski. My jako ludzie powinniśmy, za tą boską dobroć, ponad wszystko miłować Boga. 

Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Opublikowano: 6 czerwca 2026

Oktawa Bożego Ciała

Trwa oktawa Bożego Ciała. Zapraszamy przez kolejne dni, codziennie o godz. 17.30 na nabożeństwa czerwcowe połączone z procesją eucharystyczną.

O uczestnictwo w procesji i o sypanie kwiatów prosimy dzieci wraz z rodzicami.

Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, podczas Mszy św. o godz. 18.00 zostaną poświęcone wianki uplecione z pierwszych tegorocznych kwiatów i ziół. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom.

Opublikowano: 4 czerwca 2026

Uroczysta procesja i koncert uwielbienia w uroczystość Bożego Ciała

To już wielowiekowa tradycja. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, które zawsze przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, w Polsce od XIV wieku organizowane są procesje, których celem jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące z sakramentu Eucharystii.

W tym roku, w Głogowie po Mszy św. odprawionej o godz. 9.00, z kościoła pw. św. Klemensa ulicami: Przemysłową, Aleją Wolności, Grodzką przez Rynek, do naszego kościoła pw. Bożego Ciała, za Najświętszym Sakramentem tradycyjnie przeszły tłumy wiernych w uroczystej procesji.

Opublikowano: 3 czerwca 2026

Dywan z żywych kwiatów

Już po raz siódmy, panie z Parafialnego Klubu Seniora „U Mikołaja” przygotowały, na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, dywan z żywych kwiatów. Układanie dywanu trwało kilka godzin, ale przygotowania podobnie jak w latach ubiegłych, rozpoczęły się kilka dni wcześniej.

W odpowiedzi na prośbę proboszcza, parafianie przynieśli z własnych przydomowych ogródków i działek przepiękne kwiaty. Na zielonym podłożu głównie z róż i piwonii powstał wspaniały, barwny kobierzec. 

Pomysł kwiatowego dywanu w naszym kościele zrodził się w czasie pandemii 2020 roku. Nie mogąc wówczas gromadnie wyjść na ulice chcieliśmy wzmocnić przeżywanie tej uroczystości i przenieśliśmy średniowieczną tradycję układania kwiatowego dywanu, pielęgnowaną od wielu lat w Spycimierzu, do naszego miasta.

Opublikowano: 31 maja 2026

Dni Głogowa - Eucharystia w intencji miasta i jego mieszkańców

W niedzielę, 31 maja, na zakończenie Dni Głogowa 2026, w naszym kościele parafialnym  pw. Bożego Ciała, o godz. 12.30 sprawowana była u Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców, z udziałem przedstawicieli władz miasta. 

Mszę św. sprawował i Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej Pytlik. Podczas homilii ks. Andrzej podkreślił, że jest to wspólna modlitwa nie tylko o dalszy pomyślny rozwój gospodarczy miasta, ale przede wszystkim modlitwa o wartości budujące lokalną, głogowską wspólnotę – o jedność, solidarność, współpracę, wzajemną pomoc i szacunek.

Podczas  Eucharystii wierni dziękowali Bogu za dotychczas otrzymane łaski, a także prosili o dalszy pomyślny rozwój miasta Głogowa oraz o błogosławieństwo dla jego mieszkańców.

Opublikowano: 30 maja 2026

20. Piesza Pielgrzymka do źródła św. Jakuba w Jakubowie

Serdecznie zapraszamy do udziału, w sobotę 6 czerwca, w jubileuszowej 20. Pieszej Pielgrzymce do „Źródła św. Jakuba w Jakubowie", zwanej „Papieską”.

Wyjście z kolegiaty o godz. 7.30. Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego o godz. 13.00 pod przewodnictwem bpa Adriana Puta.

Opublikowano: 30 maja 2026

Nabożeństwo pierwszej soboty

W sobotę 6 czerwca zapraszamy na nabożeństwo pierwszej soboty o godz. 10.00 i na Mszę św. godz. 11.00, po której  nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.

W tym dniu zapraszamy również mężczyzn na „Męski Różaniec” ulicami Głogowa. Rozpoczęcie o godz. 10.00 na dziedzińcu naszego kościoła.

Opublikowano: 30 maja 2026

X Głogowski Wieczór Chwały już wkrótce

W czwartek, 4 czerwca o godz. 20.00, w uroczystość Bożego Ciała, na głogowskim Rynku odbędzie się 10. Głogowski Wieczór Chwały. Wydarzenie jest współorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, Wspólnotę WiaryGODni i naszą parafię.

Już dzisiaj zapraszamy do wspólnego uwielbienia i dziękczynienia, do modlitwy za nasze miasto i jego mieszkańców oraz do posłuchania chrześcijańskich utworów w wykonaniu głogowskich muzyków.

Opublikowano: 30 maja 2026

Uroczystość Bożego Ciała

W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Jest to uroczyste podziękowanie Chrystusowi za  niezwykły dar przeistoczenia chleba w Ciało Pańskie, a wina w Krew Pańską. 

Zapraszamy na Msze Święte o godz. 6.30, 8.00, 9.00, około godz. 12.00 (bezpośrednio po zakończeniu procesji) i o godz. 18.00.

Po Mszy św. o godz. 9.00 z kościoła pw. św. Klemensa wyruszy procesja eucharystyczna i przejdzie tradycyjnie do naszego kościoła. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału, bo jest to świadectwo naszej wiary w Jezusa Eucharystycznego.

Dzieci zapraszamy do sypania kwiatów podczas procesji. Próba sypania kwiatów w poniedziałek o godz. 17.00 na dziedzińcu. Prosimy, aby dzieci komunijne uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Zachęcamy też do dekoracji okien domów symbolami wiary. W oktawie Bożego Ciała po nabożeństwie czerwcowym tradycyjnie będą się odbywać procesje eucharystyczne wokół kościoła.

Naszą świątynię, która nosi historyczne wezwanie Bożego Ciała, pragniemy przygotować do tej uroczystości m.in. poprzez ułożenie dywanu kwiatowego. W imieniu Klubu Seniora, prosimy o przynoszenie posegregowanych płatków kwiatów (każdy rodzaj oddzielnie) do zakrystii we wtorek do godz. 12.00 i środę do godz. 10.00.

Prosimy również o pomoc w dekoracji świątyni i dziedzińca oraz w przygotowaniu ołtarza. Chętnych do pomocy zapraszamy we wtorek i środę o godz. 10.00.

Opublikowano: 30 maja 2026

Nabożeństwo czerwcowe

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie". (Mt 18, 1-5).

Rozpoczyna się miesiąc czerwiec, w którym czcimy Serce Jezusa. W naszej parafii nabożeństwa czerwcowe odprawiane będą codziennie o godz. 17:30

Pielęgnujmy kult Serca Jezusowego, bierzmy udział w nabożeństwach ku Jego czci, adorujmy i trwajmy w bliskości Serca Bożego.  Zapraszamy.  

Opublikowano: 30 maja 2026

Międzynarodowy Dzień Dziecka

"Spokojne dzieciństwo pozwoli dzieciom

patrzeć z ufnością na życie i na dzień jutrzejszy."

Ojciec Święty Jan Paweł II

Drogie Dzieci,

z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka życzymy Wam zdrowia, uśmiechu, pokoju i miłości w rodzinach oraz spełnienia wszystkich marzeń. Niech każdy dzień dzieciństwa będzie wypełniony ciepłem, zabawą, dobrymi ludźmi i Bożym błogosławieństwem, abyście wzrastały w gronie wspaniałych przyjaciół i kochającej rodziny.

Wasi duszpasterze i redaktor strony parafialnej

Opublikowano:  30 maja 2026

Uroczystość Najświętszej Trójcy

Jutro, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, obchodzimy jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. 

W kościołach zachodnich przypada ono na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, zaś według tradycji wschodniej obchodzone jest w niedzielę Pięćdziesiątnicy.

Niedziela ta zamyka w Polsce tzw. cykl wielkanocny, czyli czas spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej.

Opublikowano: 29 maja 2026

Letni porządek Mszy św.

Od czerwca w naszym kościele wprowadzamy letni porządek Mszy św. W każdą niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 16:00, będzie natomiast dodatkowa Msza św. o godz. 20:00.

Zmiany będą obowiązywać do końca sierpnia.

Opublikowano: 29 maja 2026

Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców

Dni Głogowa to coroczne święto miasta, które przyciąga mieszkańców i gości ze wszystkich stron kraju. W tym roku świętowanie rozpocznie się 29 maja i potrwa do 31 maja. Podobnie jak w latach ubiegłych w tym czasie przygotowano wiele koncertów i różnych atrakcji.

Zapraszamy w niedzielę, 31 maja o godz. 12.30,  na Mszę św. podczas której tradycyjnie, w czasie trwających Dni Głogowa, będziemy modlić się o rozwój naszego miasta i w intencji jego mieszkańców.

Opublikowano: 27 maja 2026

Święto Jezusa Chrystusa - Najwyższego i Wiecznego Kapłana

W czwartek, 28 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to jedno z najnowszych świąt obchodzone w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, a zarazem tydzień przed Bożym Ciałem. Ustanowione zostało w 2012 roku przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję Benedykta XVI. 

Święto to ma być inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za jego pasterzy. Ponadto ma przywoływać wzór Chrystusa – Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym, a wszystkim wiernym przypomnieć o uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym.  

W naszym kościele Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 18.00

Opublikowano: 27 maja 2026

Pielgrzymka do Włoch i na Korsykę

W dniach 16-25 maja z naszej parafii odbyła się 10-dniowa, pielgrzymka do Włoch i na Korsykę. Organizatorem i przewodnikiem duchowym pielgrzymki był ks. Paweł Patrzylas. W pielgrzymce uczestniczyło prawie 50 osób. We Włoszech pielgrzymi zwiedzili: Bolonię, Florencję, Pizę, Rzym i Watykan, a na Korsyce: Bastii, Porto, Bonifacio oraz stolicę Ajaccio.

Zwiedzanie Włoch pielgrzymi rozpoczęli od Bolonii zawsze kojarzącej się z uniwersytetem - jednym z najstarszych w całej Europie, arkadami o długości około 30 km, które przyjemnie chronią przed palącym słońcem oraz spektakularnymi wieżami obronno-mieszkalnymi.

Opublikowano: 27 maja 2026

Sakrament bierzmowania młodzieży

W piątek, 22 maja w naszym kościele odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży z naszej parafii, z parafii NSPJ w Głogowie oraz z Wilkowa. Sakramentu udzielił Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.

Kandydaci przygotowywali się do tego ważnego wydarzenia przez dwa lata formacji, uczestnicząc w spotkaniach i katechezach, które miały pomóc im dojrzewać w wierze i świadomie przyjąć sakrament chrześcijańskiej dojrzałości.

Uroczystość zgromadziła rodziny kandydatów, świadków bierzmowania i wiernych parafii. Liturgii o godzinie 18.00 przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Tadeusz Lityński. Uroczystość bierzmowania została starannie przygotowana zarówno pod względem liturgicznym, jak i organizacyjnym. Młodzież aktywnie uczestniczyła we Mszy Świętej poprzez czytania, modlitwę wiernych i procesję z darami.

Uroczystość zakończyła się pasterskim błogosławieństwem Biskupa oraz wspólnym zdjęciem przed głównym ołtarzem kościoła.

Opublikowano: 27 maja 2026

Wprowadzenie relikwii św. Rity do naszego kościoła

W piątek 22 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Rity, o godz. 18.00  bp Tadeusz Lityński uroczyście wprowadził do naszego parafialnego kościoła pw. Bożego Ciała, relikwie św. Rity z Cascii. Relikwie do naszej parafii trafiły z Roccaporeny, z malowniczej górskiej wioski w sercu włoskiej Umbrii, gdzie św. Rita się urodziła i została ochrzczona.

W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Stolicą duchową tej Świętej jest klasztor sióstr augustianek w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są jej relikwie.

Od tej chwili również i w naszej parafii wierni każdego miesiąca przez jej wstawiennictwo powierzać będą Panu Bogu przeróżne intencje. W ten sposób dołączymy do różnych miejsc na mapie Polski i naszej diecezji, gdzie tę modlitwę można zanosić.

Św. Rita uczy nas przebaczenia, nietracenia nigdy nadziei i wiary, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Opublikowano: 23 maja 2026

Dzień Matki

We wtorek, 26 maja - Dzień Matki. Matka dla każdego z nas jest kimś najbliższym. To Ona przekazała nam najpiękniejszy dar, jakim jest życie.  

Wszystkim Mamom, w dniu Ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia. Życzymy obfitości Bożych darów, zdrowia, pokoju serca oraz opieki Matki Bożej na każdy dzień życia.

Kochane Mamy, dziękujemy za Wasze dobre, kochające serca, za miłość, za uśmiech, za cierpliwość i Waszą obecność w naszym życiu. Niech Bóg obficie Wam błogosławi.

Nie zapomnijmy wyrazić wdzięczności naszym Mamom i otoczmy je w tym dniu szczególną modlitwą. Dla żyjących prośmy o potrzebne łaski, a dla zmarłych o dar życia wiecznego.

Opublikowano: 23 maja 2026

Święto NMP Matki Kościoła

W poniedziałek, 25 maja  Święto Maryi Matki Kościoła nazywane popularnie drugim dniem Zielonych Świąt.  W tym dniu opiece Matki Najświętszej powierzajmy Kościół, Ojca Świętego, biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych.

Święto NMP Matki Kościoła obchodzone jest w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. Od 2018 roku, decyzją papieża Franciszka Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest wspomnieniem obowiązkowym obchodzonym w całym Kościele.

Tytuł Matki Kościoła nadawano Maryi niemal od początku dziejów Kościoła, jednak oficjalnie został on ogłoszony dopiero podczas Soboru Watykańskiego II.  

W naszym kościele Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. 

Opublikowano: 23 maja 2026

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

W najbliższą niedzielę, w tym roku, 24 maja w Kościele katolickim i wielu innych kościołach chrześcijańskich przeżywać będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego potocznie nazwaną Zielonymi Świątkami.

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich Jezus Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela, by Ten, doprowadził do końca dzieło zbawienia.  

Duch Święty dzięki swoim darom: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej uzdalnia wiernych do dojrzałej obecności w świecie.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny w roku liturgicznym. 

Opublikowano: 16 maja 2026

Wieczór modlitwy i uwielbienia w Grodowcu

Parafia pw. Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu zaprasza na wieczór modlitwy i uwielbienia, który odbędzie się w sobotę 23 maja.

Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00, następnie o godz. 19.00 koncert chóru i zespołu „Skrzydła”.

Szczegóły na plakacie.

Opublikowano: 16 maja 2026

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Z radością informujemy o trwających w naszym diecezjalnym Kościele święceniach diakonatu i prezbiteratu:

W sobotę 23 maja o godz. 11.00 w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie święcenia diakonatu z rąk biskupa Adriana Puta otrzyma pochodzący z tej parafii alumn Jan Siemaszko.

W sobotę 30 maja o godz. 11.00 w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim bp Tadeusz Lityński udzieli święceń prezbiteratu diakonowi Łukaszowi Kozakiewiczowi pochodzącemu z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Głogowie.

18 kwietnia w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze biskup Adrian Put udzielił święceń diakonatu Michałowi Kaczyńskiemu z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie i Andrzejowi Szablewskiemu z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

Dziękując Bogu, za dar ich powołania, módlmy się w ich intencji, by nigdy nie ustawali w trosce o zbawienie własne i ludzi, którzy będą powierzeni ich opiece. Módlmy się również o nowe powołania do służby w naszym diecezjalnym Kościele.

zobacz » Komunikat Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Opublikowano: 16 maja 2026

Czuwanie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym

Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają na wspólne czuwanie w „Wieczerniku” podczas Wigilii Zesłania Ducha Świętego, które odbędzie się w sobotę, 23 maja w kościele NMP Królowej Polski na Koperniku.

Rozpoczęcie o godz. 21.00, zakończenie Mszą św. o godz. 23.00.

Opublikowano: 16 maja 2026

Bierzmowanie młodzieży

W piątek 22 maja, podczas Mszy św. o godz. 18.00, młodzieży z klas ósmych naszej parafii, zostanie udzielony sakrament bierzmowania.

Pamiętajmy o modlitwie za naszych bierzmowanych, aby dary Ducha Świętego, które przyjmą w najbliższy piątek pomogły w dawaniu świadectwa wiary w swoim otoczeniu.

Opublikowano: 16 maja 2026

Wspomnienie św. Rity

W piątek 22 maja, przypada wspomnienie św. Rity z Cascii. W czasie Mszy św. o godz. 18.00, podczas której ks. Biskup udzieli bierzmowania młodzieży, zostaną wprowadzone do naszego kościoła relikwie św. Rity oraz odbędzie się błogosławieństwo róż. Prosimy o przyniesienie kwiatów, które zostaną poświęcone w czasie liturgii.

Św. Rita należy do najbardziej popularnych świętych na świecie, jest patronką w sprawach trudnych i beznadziejnych. Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole, ale dwa są najbardziej wyraźne. Kolec z korony cierniowej symbolizuje ludzkie życie pełne cierpienia i bólu, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności. 

W Polsce kult św. Rity jest bardzo żywy. Szczególnym jego miejscem jest klasztor sióstr augustianek w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są relikwie św. Rity.

Opublikowano: 16 maja 2026

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Jutro, 17 maja, obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to święto ruchome, tradycyjnie w chrześcijaństwie obchodzone  w czwartek, 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jednak, od 2004 roku na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, liturgiczna celebracja Wniebowstąpienia została przeniesiona na VII Niedzielę Wielkanocną.

Wniebowstąpienie Pańskie jest z jednej strony ukoronowaniem i zakończeniem ziemskiego życia Chrystusa, z drugiej zaś zapowiedzią powtórnego przyjścia Zbawiciela. Świadectwem tego są słowa zapisane w Dziejach Apostolskich:

"Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba". 

Opublikowano: 11 maja 2026

Pielgrzymka powołaniowa z Paradyża do Rokitna

W sobotę, 9 maja 2026 roku, o godzinie 5:15 z naszej parafii wyruszyła grupa młodzieży wraz z opiekunami do Paradyża, aby stamtąd udać się na pieszą pielgrzymkę powołaniową do Rokitna (27 km).

Trasa pielgrzymki prowadziła z sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie i była nie tylko wspólną drogą modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne, ale również czasem osobistego zawierzenia Bogu własnych intencji. Pątnikom towarzyszyło hasło „Powołani uczniowie-misjonarze”.

Każdy pielgrzym niósł w swoim sercu coś ważnego – prośby, wdzięczność, nadzieję, troski i marzenia. Wspólna modlitwa, rozmowy, śpiew i trud drogi stworzyły piękne świadectwo wiary, jedności i obecności Boga pośród młodych ludzi.

Opublikowano: 10 maja 2026

Święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

W sobotę, 16 maja, Kościół katolicki w Polsce obchodzi święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski. Wstrząsające świadectwo niezłomnej wiary, jakie dał on w obliczu swej wyjątkowo okrutnej śmierci, do dziś porusza serca wszystkich ludzi dobrej woli.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, bardzo przywiązanej do religii katolickiej. W wieku 20 lat, wstąpił do jezuitów w Wilnie. Całe swoje życie poświęcił ewangelizacji i nawracaniu grzeszników.

Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w roku 1938 przez Piusa XI, ogłoszony patronem Polski w roku 2002. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie – Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.

zobacz »  modlitwa do św. Andrzeja Boboli

Opublikowano: 10 maja 2026

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W niedzielę, 10 maja uczniowie klas IV przeżywali uroczystość rocznicy swojej I Komunii św. Obchodzenie rocznicy pozwoliło im upamiętnić ten wyjątkowy moment, będący symbolicznym początkiem ich duchowego rozwoju, ale też dojrzalej spojrzeć na obecność Chrystusa w Eucharystii.

Odżyły radosne wspomnienia, które towarzyszyły im przed rokiem. Pierwszy sakrament pokuty, pierwsze przyjęcie Komunii Świętej oraz wielki entuzjazm towarzyszący tym chwilom. Również tym razem stojąc w bliskości ołtarza, w białych komunijnych strojach, dzieci czynnie uczestniczyły w Eucharystii, śpiewając  pieśni, niosąc dary ofiarne oraz uczestnicząc w Liturgii Słowa.

Dzieci nie tylko przypomniały sobie swój piękny dzień sprzed roku, ale kolejny raz dziękowały za otrzymany przed rokiem dar Pierwszej Komunii Świętej, sakramentu umożliwiającego nieustanną obecność Boga w sercu i w życiu duchowym człowieka.

Mszę św. sprawował oraz Słowo Boże do dzieci skierował ks. Paweł Patrzylas.

Opublikowano: 9 maja 2026

Pielgrzymka na Mazury, Podlasie i Litwę

Parafia w Białołęce organizuje pielgrzymkę na Mazury, Podlasie i Litwę od 21 do 26 września 2026 roku. Koszt pielgrzymki 2480 zł i 50 euro.

Zwiedzamy m.in: Gietrzwałd, Świętą Lipkę, Wigry, Sejny, Wilno, Troki, Kowno, Sokółkę i Białystok.

Zapisy u ks. Andrzeja Paś w Białołęce pod nr tel. 696 091 973

Opublikowano: 9 maja 2026

Czuwanie fatimskie w Grodowcu

Wszystkich czcicieli Matki Bożej, zapraszamy w środę 13 maja, na czuwanie fatimskie do Grodowca.

Plan czuwania:

− godz. 19.00 − rozpoczęcie

godz. 21.00 Apel Maryjny i procesja fatimska,

− godz. 22.00 − Msza św.

Nabożeństwo fatimskie, jest odpowiedzią na wezwania Maryi do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników, wypowiedziane w 1917 roku w Portugalii do trojga miejscowych dzieci: Łucji, Hiacynty i Franciszka.

Wezwania Matki Bożej do modlitwy to przede wszystkim wezwania do odmawiania Różańca, który staje się drogą prowadzącą do Boga. Poprzez stanie przy Sercu Maryi nabożeństwo fatimskie uczy codziennego trwania w zjednoczeniu z Chrystusem.

Opublikowano: 7 maja 2026

Wycieczka do Lubiąża i Środy Śląskiej

W czwartek 7 maja seniorzy z Parafialnego Klubu Seniora "U Mikołaja" uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Lubiąża i Środy Śląskiej. Zwiedzanie rozpoczęli od barokowego kościoła św. Walentego w Lubiążu, powstałego w drugiej połowie XVIII w. na miejscu wcześniejszej świątyni św. Jana Ewangelisty.

Drugim zwiedzanym obiektem było Opactwo Cystersów w Lubiążu, których na Śląsk sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Opactwo składa się z kilku części: pałacowej, klasztornej, kościoła i kilku budynków przyklasztornych. Przez wieki opactwo było ważnym ośrodkiem kultury, nauki i sztuki. To tutaj tworzył Michał Willmann – nazywany „śląskim Rembrandtem”. 

Opublikowano: 4 maja 2026

Dzieci z klas III przystąpiły już do Pierwszej Komunii Świętej

W niedzielę, 3 maja, w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Tego dnia 125 dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii, przyjmując Ciało Chrystusa. Pierwsza Msza św. w intencji dzieci oraz ich rodzin sprawowana była  o godzinie 9.00, a druga  o godzinie 11.00.

Tradycyjnie już uroczystość podzielono na dwie tury, aby każde dziecko i każda rodzina mogły swobodnie, bez tłoku i pośpiechu, przeżyć ten wyjątkowy dzień. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Brasse, a Słowo Boże do dzieci skierował ks. Paweł Patrzylas.

Zanim dzieci przekroczyły próg świątyni, przywitał je proboszcz parafii. To właśnie przed kościołem odbyła się pierwsza z wielu wzruszających części całej uroczystości. Duchowny dokonał poświęcenia dzieci, a rodzice błogosławieństwa swoich pociech. 

Opublikowano: 2 maja 2026

Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

Uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej, w naszej parafii, odbędzie się w przyszłą niedzielę, 10 maja, o godz. 11.00. Zbiórka dzieci o godz. 10.40. Prosimy, aby dzieci przyszły w albach.

Próba generalna przed uroczystością odbędzie się w piątek, 8 maja o godz. 16.00.

Spowiedź dla dzieci i rodziców w piątek bezpośrednio po próbie.

Opublikowano: 2 maja 2026

Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika

W piątek, 8 maja, obchodzimy uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława patronem chrześcijańskiego ładu moralnego. W ciągu wieków przywoływano legendę o zrośnięciu się rozsieczonego ciała św. Stanisława. Kult Świętego odegrał w XIII i XIV wieku ważną rolę historyczną jako czynnik kształtowania się myśli o zjednoczeniu Polski. Wierzono, że w ten sam sposób - jak ciało św. Stanisława - połączy się i zjednoczy podzielone wówczas na księstwa dzielnicowe Królestwo Polskie. Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu.

W tym dniu, zapraszamy na Msze św. o godz. 7.00, 9.00  i 18.00.

wtorek, 9  czerwca, godz. 17.0018.00

czwartek, 11 czerwca, godz. 17.0018.00

piątek, 12 czerwca, godz. 17.0018.00

sobota, 13 czerwca, godz. 7.3010.00

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

czynna:

wtorek i czwartek: 

9:3011:00   16:00 - 17:00

sobota:  9:00− 10:00

  podczas kolędy:

  wtorek i czwartek: 

  9:30 11:00   

  sobota:  9:00 9:30

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

 

 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia Uroczystość św. Mikołaja