Opublikowano:
27 maja 2026
Pielgrzymka do Włoch i na
Korsykę
W dniach
16-25 maja z naszej parafii
odbyła się 10-dniowa,
pielgrzymka do Włoch i na
Korsykę. Organizatorem
i przewodnikiem duchowym
pielgrzymki był ks. Paweł Patrzylas.
W pielgrzymce
uczestniczyło
prawie 50 osób.
We Włoszech pielgrzymi
zwiedzili:
Bolonię,
Florencję, Pizę, Rzym i Watykan,
a na Korsyce: Bastii, Porto,
Bonifacio
oraz
stolicę Ajaccio.
Zwiedzanie Włoch
pielgrzymi rozpoczęli od
Bolonii
zawsze
kojarzącej się z uniwersytetem - jednym z najstarszych w całej
Europie, arkadami o długości około 30 km, które
przyjemnie chronią przed palącym słońcem oraz
spektakularnymi wieżami obronno-mieszkalnymi.
Kolejnym miastem była
Florencja,
światowa stolica renesansu. Tu pielgrzymi odbyli
spacer od słynnej Katedry Florenckiej do Pałacu Vecchio i mostu Vecchio. Z zewnątrz zobaczyli
także słynną Galerię Ufizio oraz Kościół
Santa Croce.


Dnia trzeciego w programie pielgrzymki
było zwiedzanie Pizy ze słynną Krzywą Wieżą,
przejazd do Livorno oraz przeprawa promowa na
Korsykę zwaną „Wyspą Piękności”.
Na Korsyce
pielgrzymi podziwiali piękno przyrody. W stolicy
Korsyki Ajaccio,
mieście Napoleona, zobaczyli m.in. dom rodzinny
cesarza Francuzów i katedrę,
w której Napoleon przyjął sakrament chrztu.
Podczas pobytu na Korsyce
pielgrzymi udali się również do malowniczo
zawieszonego na wapiennych skałach pirackiego
portu – fortecy
Bonifacio, skąd w
pogodne dni widać oddalone o 12 km wybrzeże
Sardynii. Tu zobaczyli legendarne schody króla
Aragonii, ulicę Dwóch Cesarzy oraz jedyny na
Korsyce pomnik Legii Cudzoziemskiej. W
Bonifacio podziwiali również przepiękne widoki,
a zwłaszcza wybrzeże klifowe.

Kulminacyjnym momentem
pielgrzymki był pobyt w Rzymie i Watykanie. W
niedzielę na Placu Świętego Piotra pielgrzymi
uczestniczyli w modlitwie
Regina Coeli (Królowo Nieba) z Ojcem Świętym
Leonem XIV. W bazylice
watykańskiej zobaczyli m.in. słynną „Pietę”
autorstwa Michała Anioła, Kaplicę św. Sebastiana
z grobem św. Jana Pawła
II, ołtarz główny wykonany z brązu
przez Berniniego, Groty Watykańskie oraz wiele
innych, cennych zabytków.
Odwiedzili również
inne ważne miejsca: Bazylikę św. Pawła za
Murami, Lateran, Święte Schody, fontannę di Trevi,
Koloseum i Forum Romanum. Wszystkie te miejsca
były nie tylko ucztą dla oczu, ale i okazją do
zadumy nad historią Wiecznego Miasta i historią
Kościoła katolickiego.
Choć zmęczenie dawało się
momentami we znaki, piękno odwiedzanych miejsc,
codzienna Msza św.,
wspólna modlitwa, śpiew, serdeczne rozmowy i
duchowe przeżycia w pełni wynagrodziły trud.
Pielgrzymi wrócili umocnieni w wierze, z sercami
przepełnionymi wdzięcznością za dar tej
wyjątkowej pielgrzymki.