Opublikowano:
7 maja 2026
Wycieczka do
Lubiąża i Środy Śląskiej
W czwartek 7 maja
seniorzy z Parafialnego Klubu Seniora "U
Mikołaja" uczestniczyli w jednodniowej wycieczce
do Lubiąża i Środy Śląskiej. Zwiedzanie
rozpoczęli od barokowego kościoła św. Walentego
w Lubiążu, powstałego w drugiej połowie XVIII w.
na miejscu wcześniejszej świątyni św. Jana
Ewangelisty.
Drugim zwiedzanym obiektem było
Opactwo Cystersów w Lubiążu, których na Śląsk
sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Opactwo składa się
z kilku części: pałacowej, klasztornej, kościoła
i kilku budynków przyklasztornych. Przez wieki
opactwo było ważnym ośrodkiem kultury, nauki i
sztuki. To tutaj tworzył Michał Willmann –
nazywany „śląskim Rembrandtem”.
Cysterski zespół
klasztorny to jeden z największych zabytków tej
klasy w Europie, a nawet na świecie. Ma on
najdłuższą w Europie fasadę barokową liczącą 223
metry
oraz około 600 okien.
Do zwiedzania
udostępniane są najważniejsze i najbardziej
reprezentacyjne przestrzenie kompleksu: Jadalnia
Opata, Sala Książęca, kościół Wniebowzięcia NMP oraz Refektarz Letni.
Sala
Książęca zrobiła na naszych seniorach niesamowite wrażenie
- wysoka na dwie kondygnacje, z balkonem dla
muzyków, bogatym wystrojem rzeźbiarskim
i wspaniałymi freskami na suficie oraz licznymi oknami wypełniającymi salę ogromną
ilością światła.

Bardzo spodobała się także wspaniale odnowiona
dawna letnia jadalnia klasztorna – Refektarz, a szczególnie piękne malowidła przedstawiające
sceny z życia świętych Bernarda i Benedykta.
Odmienne wrażenia sprawiło zwiedzanie kościoła
Wniebowzięcia NMP. Został on ogołocony ze
wszystkiego. Kiedyś kościół był bogato zdobiony,
posiadał 24 ołtarze boczne i piękne stalle. Do
dnia dzisiejszego przetrwały jedynie płyty
nagrobne Bolesława Wysokiego i Konrada
Żagańskiego oraz bogato zdobiona kuta krata, ale
zaznaczyć należy, że w ostatnich
latach w kościele pięknie odrestaurowana została
Kaplica Książęca.
W Środzie Śląskiej
seniorzy zwiedzili kościół św. Andrzeja, jedną z
najstarszych budowli w mieście, której początki
sięgają XII wieku, a gotycka dzwonnica kościoła
pełni funkcję wieży widokowej, oferując
wspaniałą panoramę miasta i okolic.
Z kościoła seniorzy udali
się do Muzeum Regionalnego, w którym poznali
historię miasta i regionu – od czasów
średniowiecza aż po współczesność. Po wizycie w muzeum
udali się na Rynek Środy Śląskiej, który w 2017
roku przeszedł gruntowną rewitalizację.