Zadaniem ministranta jest obsługa zgromadzenia liturgicznego w zakresie:
- Dzwonienia dzwonkami podczas przeistoczenia i w innych fragmentach mszy,
- Obsługa przygotowania darów,
- Trzymanie pateny podczas komunii w celu ochrony Ciała Pańskiego przed profanacją,
- Pomoc księdzu przy puryfikacji (w zakresie nalania wody do kielicha, lub odebrania go z ołtarza)
- Inne funkcje w czasie świąt
Oczywiście bycie ministrantem nie ogranicza się tylko do Eucharystii. Liturgiczna Służba Ołtarza tworzy pewną zgrana grupę społeczną, która spędza razem czas na zbiórkach, wyjazdach itp. Kwintesencją roku służby liturgicznej jest pomoc księdzu podczas Wizyty Duszpasterskiej (tzw. Kolędy).
Lektor
Lektorem zostaje chłopiec, który w wieku co najmniej 12-14 lat zostaje zgłoszony przez swojego opiekuna na kurs lektorski organizowany w diecezji. Zostaje nim po promocji, której po kursie udziela biskup. Zadania lektora to:
- Czytanie czytań, wezwań modlitwy wiernych, jak również nieraz śpiewanie Psalmu Responsoryjnego,
- Wykonywanie czynności ministranckich, które wymagają większej siły, precyzji i doświadczenia, których często brakuje młodszym ministrantom (np. niesienie krzyża, obsługa trybularza).
Ceremoniarz
Ceremoniarz, to członek Liturgicznej Służby Ołtarza, który po posłudze w formie ministranta i lektora odbywa specjalny kurs dla ceremoniarzy. Zasadniczo ceremoniarzem może zostać już 15-latek, ale praktyce wysyła się na kurs starszych chłopców, gdyż funkcja ceremoniarza jest funkcją niezwykle trudną, odpowiedzialną, wymagającą obeznania, doświadczenia i dojrzałości. Ceremoniarz powinien być spokojny, nie może panikować w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Jego zadania to:
- Zorganizowanie, wyćwiczenie i przygotowanie asysty liturgicznej do większych uroczystości
- Dyskretne interweniowanie podczas zgromadzeń w sytuacjach wyjątkowych, które nie powinny się zdarzyć, ale jednak się zdarzają,
- Pomoc animatorowi przy organizacji zbiórek i szkoleń dla kandydatów.
Prezesem Służby Liturgicznej w naszej parafii jest Filip Zych.