Kancelaria

Msze św. i nabożeństwa

Ogłoszenia

 Liturgia na dziś  

Archiwum

  Facebook

    

Jesteś tutaj: Strona główna / SAKRAMENTY / Bierzmowanie

      Sakrament bierzmowania

"Przez sakrament bierzmowania odrodzeni na chrzcie otrzymują

niewysłowiony dar samego Ducha Świętego,

który ich umacnia w szczególny sposób."

   (Papież Paweł VI)

 

 Godność bierzmowania

Jezus przed swym publicznym wystąpieniem został „namaszczony” Duchem Świętym. Każdy ochrzczony, gdy dorasta, otrzymuje w sakramencie bierzmowania siedem darów Ducha Świętego (mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Boża).

W sakramencie bierzmowania chrześcijanin zostaje powołany do odpowiedzialności za Kościół i za innych ludzi. Jest powołany do apostolstwa i odważnego wyznawania Chrystusa swoim życiem. Dlatego też bierzmowanie nazywane jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Sakrament bierzmowania udzielany jest zazwyczaj przez biskupa, który może delegować dowolnego prezbitera.

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozłożone jest na okres trzech lat.

Do obowiązku młodzieży należy:

- udział w każdą niedzielę we Mszy św.

- udział w lekcjach religii w szkole (etyka nie "zastępuje" religii)

- raz w miesiącu przystąpić do sakramentu pokuty

- dodatkowy udział w liturgicznych nabożeństwach (Różaniec, Droga Krzyżowa)

- udokumentowanie praktyk religijnych w indeksie bierzmowanego

Świadkiem bierzmowanego może zostać ten, kto:

- jest praktykującym katolikiem (regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy św. i sakramencie  pokuty),

- jest bierzmowany,

- nie daje publicznego zgorszenia,

- nie trwa w karach kościelnych.

Praktyczne informacje dotyczące sakramentu bierzmowania:

1. Bierzmowanie jest sakramentem wiary. Do bierzmowania przystąpić może osoba pragnąca żyć wiarą, posiadająca świadomość, że dalej będzie pogłębiała swoją przyjaźń z Bogiem.

2. Warunkiem koniecznym do przyjęcia bierzmowania jest obowiązek wcześniej odbytej spowiedzi, dlatego też do tego sakramentu należy przygotować się przez poprawny rachunek sumienia i uczestnictwo w spowiedzi sakramentalnej.

3. Bierzmowanie wyciska tzw. znamię, czyli pieczęć na duszy bierzmowanego. Podobnie jak sakrament chrztu św. może być przyjęte tylko raz w życiu.

4. Należy wybrać sobie świadka do bierzmowania – osobę, która już otrzymała bierzmowanie i będzie dla nas umocnieniem, świadkiem wiary i pomocą w odkrywaniu Boga.

5. Świadkiem mogą być rodzice, krewni, znajomi. Ważne, aby były to osoby wierzące i żyjące obecnie zgodnie z wiarą.

6. Należy wybrać sobie imię patrona (patronki) – osoby świętej, która będzie naszym wzorem, opiekunem i pomocą w wyznawaniu wiary. Imię z bierzmowania nie jest używane w codzienności. Ma jednak ważny charakter, ma nas jak imię wybranego świętego patrona (patronki) prowadzić i być wzorem.

7. Osoby ochrzczone poza miejscem obecnego zamieszkania powinny dostarczyć akt chrztu św. z parafii, gdzie odbył się chrzest św. Nie jest możliwe pójście do bierzmowania bez dokumentu o chrzcie św.

BIERZMOWANIE 2018

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w czwartek, 17 maja po Mszy wieczornej o godz. 18.30 w sali kolegium.

- Zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas pierwszych szkół średnich w środę, 25 kwietnia na Mszę św. o godz. 18.00, a następnie na spotkanie formacyjne.

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania klas I szkół średnich w środę, 11 kwietnia po Mszy św. wieczornej kościele.

 - Spotkanie młodzieży z klas I szkół średnich przygotowującej się do bierzmowania w poniedziałek, 12 lutego po Mszy św. wieczornej.

- Spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z klas 7 szkoły podstawowej i 2 gimnazjum w środę, 5 lutego o godz. 18.45 (po wieczornej Mszy św.), natomiast z klas 3 gimnazjum w czwartek, 6 lutego również o godz. 18.45.

- W poniedziałek, 5 marca o godz. 18:00 w naszej parafii zostanie udzielony Sakrament Bierzmowania dla kandydatów w sytuacjach nadzwyczajnych - Bierzmowane dorosłych.

W celu lepszego przygotowania do tej uroczystości, omówienia liturgii i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości, 19 lutego o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie w budynku Kolegium dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

___________________________

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas 7 szkoły podstawowej i klas 2 gimnazjum w poniedziałek,   11 grudnia o godz. 18.30 kandydatów  w kościele.

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek, 13 listopada po Mszy św. wieczornej z klas   pierwszych szkół średnich w kościele, a dorosłych w sali kolegium.

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania w poniedziałek, 30 października o godz. 18.40 kandydatów   z klas 7 szkoły podstawowej i klas 2 gimnazjum w kościele, a dorosłych – w sali kolegium.

- Spotkanie dorosłych kandydatów do bierzmowania w poniedziałek, 16 października o godz. 18.30.

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas pierwszych szkół średnich w poniedziałek, 6 października o godz. 18.30, a z klas trzecich gimnazjum w czwartek o godz. 18.30.

- W poniedziałek, 2 października o godz. 18.30 w sali kolegium spotkanie dla dorosłych kandydatów   przygotowujących się do bierzmowania.

- Rozpoczynamy przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych (dla osób od 21 roku życia). Pierwsze spotkanie we   wtorek, 26 września, o godz. 18.30 w sali kolegium.

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas pierwszych szkół średnich w poniedziałek, 12 września o godz. 18.30, a z klas trzecich gimnazjum w czwartek, 14 września o godz. 18.30.  

- Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas pierwszych szkół średnich w poniedziałek, 11 września  o godz. 18.30, a z klas trzecich gimnazjum w czwartek o godz. 18.30.

__________________________________________________

- Spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z klas drugich gimnazjum w poniedziałek, 12 czerwca o godz. 17.00, a młodzieży z klas trzecich gimnazjum o godz. 18.00 również w poniedziałek. Spotkania odbędą się w sali kolegium.

- Organizujemy wyjazd dla młodzieży w ramach formacji do bierzmowania na Diecezjalny Dzień Młodych   w Rokitnie, który odbędzie się 17 czerwca. Koszt 30 zł. Zapisy w zakrystii.

 

 

 

  telefon: 76-833-36-01

  76-833-29-08 (wikariusze)

  e-mail: parafia@mikolajglogow.pl

  czynna:

  wtorek i czwartek:  9:30 - 11:00

                             16:00 - 17:00

  sobota:  9:00 - 10:00

  w tygodniu w ciągu roku:

  7:00, 9:00 i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  7:00 i 18:00

  w niedzielę i Święta:

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (z udziałem

  dzieci), 12:30, 16:00 (od września

  do końca maja) i 18:00

  - w okresie wakacji letnich

  6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:00

  20:00 (od czerwca do końca sierpnia) 

  W każdą niedzielę podczas Mszy św.

  W tygodniu przed Mszą św. oraz 

  podczas Nabożeństw.

  Odpust Parafialny:

  6 grudnia - Uroczystość św. Mikołaja

 

Kalendarz - Polski, Calendian